עברית  |  english  |  

'יומימייל' - הדף היומי בדרך שלך!

לקבלת 'יומימייל' חינם לחץ כאן

יומימייל הינו פרוייקט חדשני, המביא מידי יום ריכוז של כלי עזר יחודיים ללימוד הדף היומי מבית היוצר של מכון הדרן, ישירות למייל האישי.

ב'יומימייל' תמצא כלים מגוונים המתאימים לכל לומד. כלי העזר הכלולים במייל, נבחרו על ידי צוות חברי מכון הדרן, מתוך מגוון עזרי הלימוד המפותחים במכון.

.

להצטרפות כמנוי חינם לנסיון על יומימייל לחץ כאן.

 

 מה ב'יומימייל'? 

 

מדוע 'יומימייל'?

בעקבות התהליך המתמשך והולך של ריבוי הלמידה במסלול 'הדף היומי', נוצר צורך ממוקד בכל רובדי הלומדים, לכלי למידה ועזרים להכנה ולחזרה על הנלמד. על ידי שימוש ב'יומימייל', מקבל לימוד הדף היומי נופך חדש בעזרת חבילת עזרים לימודיים הכוללים מגוון רחב של אפשרויות וסגנונות למידה, המתאמים לכל מגוון אוכלוסיית הלומדים.

יחד עם התפתחות הטכנולוגיה, נוצרה אפשרות לקרב ולהביא את כלי העזר המתקדמים ביותר לכל יהודי ובכל מקום ישירות למייל. אפשרות זו באה בעקבות שיתוף פעולה של מכון הדרן עם מומחי תעבורת נתונים, ותוך כדי שימוש בטכנולוגיות מתקדמות.

כמנוי על 'יומימייל', תוכל לשפר להרחיב ולשמר את לימודך בדף היומי, ולהגדיל את ידיעותיך במרחבי התורה.

 

 

דף הגמרא

כלומד הדף היומי אתה יודע, שכל יום בשרשרת לימוד הדף היומי הוא חיוני. העניין הוא לא לפספס את הרצף, ולכן ישנה חשיבות עליונה שדף הגמרא יהיה נגיש לפניך בכל מקום. ב'יומימייל' כלול הדף היומי בצורת הדף הידועה של מהדורת ווילנא, ובהוצאה המפוארת של ש"ס מהדורת ארץ ישראל, ובאדיבותם.

הדף היומי נשלח באיכות גבוהה לצפיה בתוכנת - acrobat reader בפורמט pdf.

לצפייה בדוגמא של הדף היומי בגרסת pdf הקש כאן

לחזרה לתחילת העמוד ^ לחץ כאן

 

נושאי הדף

חלק 'נושאי הדף' שבמייל, פותח על ידי צוות המכון , כדי לתת אפשרות לחזרה תכליתית תמציתית ומהירה על עיקרי הנושאים שנידונו ב'דף היומי'.

בשטף הלימוד המהיר, ישנו צורך לשימור הידיעות שנלמדו ולצבור ידיעות רחבות, כדי לנצל את ההשקעה הגדולה שבלימוד 'הדף היומי'.

לחזרה לתחילת העמוד ^ לחץ כאן

 

פירוש הדרן

.

אתה לומד יקר יודע, שאין כמו להגיע מוכן ללימוד הדף. הן בידיעת הנושאים שיידונו, והן בהבנת מהלך השקלא וטריא.

אך לא תמיד יש לך את ההזדמנות לכך.

מהיום כל אחד יכול!

הקדש מספר דקות לפני הלימוד, ועבור על השיעורים הכתובים של מכון הדרן, ותראה שגם אתה מגיע ללימוד הדף מוכן יותר, ועל ידי כך מבין ויודע יותר !!

 

להלן מכתב שהגיע לשולחן המערכת:

 

לכבוד מכון הדרן:

 

ברצוני להודות מקרב לב, על ערכת הדרן הנפלאה המגיעה אלי מידי חודש בדואר. לפני שאני הולך לשיעור הדף היומי, יש לי את האפשרות לעבור על החומר שיילמד בעזרת החוברת והדיסק, ועל ידי כך אני מצוי היטב בעניינים הנלמדים. אין לי ספק, שהשינוי הגדול שאני מרגיש בלימוד במחזור זה של הדף היומי, נובע מכלי עזר זה.

 

                בברכת יישר כח והצלחה בכל פועלכם,

                                  י. שיימן בית שמש

לחזרה לתחילת העמוד ^ לחץ כאן

הארות והערות במהלך הדף היומי

יחד עם הקו המנחה של פירוש הדרן, להביא את מהלך הסוגיה תוך התמקדות בשדרה המרכזית של מהלך הגמרא, הוספנו בחלק זה מערך הארות והערות בהם מובאים בתמצות מדברי מפרשי הדף. דבר זה מוסיף נופך בהבנת מהלך הסוגיה, ומשתלב עם הבנת שדרת הסוגיה המרכזית, שהובאה בביאור הדרן.

חלק זה, מאפשר לקנות עם לימוד הקיצבי של הדף היומי, תוספת ידיעות חשובות, המחזקות את ידיעת הלימוד.

לחזרה לתחילת העמוד ^ לחץ כאן

מילואי הדף

במדור זה יובאו אי"ה, עניינים בעמקת הסוגיה, מגדולי הדורות.

הצורך להוספה זו, נובע מכך ששיעורי הדרן אינם באים במקום הלימוד עצמו, אלא כהכנה שיפור ושימור הלימוד. ואכן מידי פעם נותרים חללים בהבנת העניינים לאחר הלימוד. אין ספק כי במאמץ והשקעה בחיפוש אחר ליבון הנושא, ניתן להגיע להבנה מושלמת. רחבות ועמקות התורה נותנת את אורה לכל פינה, ולכן יש לחפש ולתור אחר הבהירות וההבנה בלימוד.

בעקבות כך, החליט צוות המכון להגביר את המודעות לנושאים נוספים שנידונים בדף היומי, ובכך לתת ללומדים כלי נוסף להשלמת והרחבת הידיעה בנושאים רבים.

לחזרה לתחילת העמוד ^ לחץ כאן

תרשימי זרימה
.
 
שיתוף הפעולה בין צוותות המחקר במכון, הניב פרוייקט יחודי ומרתק של שימוש בתרשימי זרימה.
בשנים האחרונות, ידועים תרשימי זרימה ככלי ההולך וכובש מקום ככלי ארגוני יעיל, בכל מסגרות החיים. בהמשך למטרה ששם לעצמו מכון הדרן, לנצל כלים מודרניים לשימוש בלימוד התורה, פיתחנו טכנולוגיה זו כעזרה בלימוד הגמרא.
תרשימי הזרימה ניבנו, כדי לארגן בפני הלומד את מהלך הגמרא, במצגת מרתקת, וכדי לסייע בסידור העניינים, הבנתם, ושמירתם כמונחים בקופסא לאורך זמן.
לצפייה בדוגמא של המצגת לחץ כאן.
.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 לחזרה לתחילת העמוד ^ לחץ כאן

 

לשמיעת שיעור לדוגמא לחץ כאן

הדף היומי ב - 5 דקות

איך אפשר ללמוד דף גמרא ב - 5 דקות?

לאחר מחקר מקיף שעשה מכון הדרן, פותחו 'שיעורי הדרן' במשך שנים, על ידי צוות תלמידי חכמים ועורכים מקצועיים. המטרה היא לתת ללומדים כלי שייאפשר לשמוע את כל מהלך הגמרא ב - 5 דקות. עיקרון השיטה הוא, לנצל את הידיעה וההבנה בדף הגמרא, ולשמרו בפורמט מצומצם יותר שעל ידו יהיה ניתן לזכור את הנלמד. מהלך הגמרא מוגש בלשון ברורה ובהירה, המאפשר לחזור על הלימוד בזמנים קצרים במשך היום. על ידי שיעורי הדרן, יכולים המתנות בין פגישות, התור בבנק ובדואר, נסיעות, ודקות שלפני השינה, להפוך לנכס יקר כניצול להגדלת ידיעת לימוד התורה.

מה ניתן להספיק ב - 5 דקות?

מעשה בגאון רבי זליג ראובן בנגיס זצוללה"ה גאב"ד ירושלים, שעשה פעם סיום על הש"ס. לאחר זמן קצר עשה שוב סיום על הש"ס. שאלוהו קרוביו, הלא לא מזמן סיים את הש"ס וכיצד שוב הספיק לסיימו שוב? הסביר להם, שאת הסיום הראשון עשיתי לפי סדרי לימודו הקבוע. אבל סדר נוסף יש לי, שבו אני עובר של הגמרא באופן מהיר, בזמנים קצרים המזדמנים בכל יום כהמתנה למונית ולאוטובוס, או בהמתנה בשמחות וכדומה. ובמקום לבזבז זמנים אלו, אני מנצלם לצבור ידע רב, כך שדקה מצטרפת לדקה, ולבסוף הגעתי לסיים את כל הש"ס בדקות ספורות אלו.

 

מעתה גם אתה יכול לסיים את כל הש"ס בכחמש דקות.

כיצד ניתן לשמר את ההצלחה?

גם אתה יודע, כי הנכס היקר ביותר, הוא לימוד התורה ועבודת ה'. מאמצים יומיומיים, ולעיתים אף מסירות נפש, מושקעים כדי לרכוש נכס יקר זה. מובן אם כן שבאופן טבעי כל אחד מרגיש את הצורך לשמר נכס יקר זה כדי שהוא יישאר בידיו.

שיעורי הדרן נותנים לך אפשרות לחזור על הלימוד בפרקי זמן קצרים ולשמר את ההשקעה הרבה. השיעורים מוגשים בשפה ברורה, ומאפשרים לעבור על כל מהלך השקלא וטריא שבדף הגמרא, באופן בורור וקליט.

"הדרן" – הדרך שלך בשימור ההשקעה!!!   

לחזרה לתחילת העמוד ^ לחץ כאן

                 

הלכה
במדור זה יובא בפני הלומדים מההלכות הנלמדות בדף ממקורות הפוסקים.
 
כתב הרמב"ן באגרתו המפורסמת אותה שלח לבנו, "והוי זהיר לקרות בתורה תמיד, אשר תוכל לקיימה. וכאשר תקום מן הספר, תחפש באשר למדת אם יש בו דבר אשר תוכל לקיימו".
לימוד ההלכה הינו יסוד מרכזי בלימוד התורה וכבר אמרו חז"ל "כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן העולם הבא"
יחד עם נתינת התורה שבכתב ניתנה לנו התורה שבע"פ בה מפורשים ההלכות וגופיהם תורה זו עברה מדור לדור כפי ששנינו בפרקי אבות "משה קיבל תורה מסיני, ומסרה ליהושע, ויהושע לזקנים, וזקנים לנביאים, ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגדולה". עד שבא רבינו הקדוש והעלה את המשניות על הכתב משום עת לעשות לה' הפרו תורתיך. לאחריו באו האמוראים וסידרו לנו את הגמרא וממנה המשיכו גדולי הדורות ובראשם הנשר הגדול את פסיקת ההלכה.
מתוך הכרה בחשיבות זו של לימוד ההלכה בכלל, וחשיבות הלימוד על מנת לקיים, החלטנו במכון הדרן לסדר בכל יום פסקי הלכה העולים מדברי הגמרא בדף היומי הנלמד באותו יום, כך שיכול לומד הדף היומי לקום מתוך הספר כשבידו דבר שיכול לקיימו ולזכות לחיי העולם הבא.
אנו תפילה כי גם חלק זה ישמש המשך למטרת המכון לסייע בידי לומדי הדף למצות את זמן הלימוד ולהפיק את מלוא התועלת מלימוד הגמרא

קישורי הדף היומי ברשת האינטרנט
עם התפתחות התקשורת הממוחשבת, נפתחה האפשרות לגשת למאגרים רבים, שבהם יכול הלומד לקבל תועלת רבה. אך יחד עם זה, החיפוש אחר חומר רלוונטי לעיתים גוזל זמן יקר, ומקשה על ההשתמשות בכלי נפלא זה.
.
לשם כך, נטל מכון הדרן על עצמו ליצור פורטל ראשון המרכז עניינם רבים מתוך הדף היומי ולערכם עבור לומדי הדף היומי. במשך המחקר, תרים צוות המכון אחר מאגרים רבים ככל האפשר הקשורים לנושאי הדף היומי, כדי להקל על הלומדים למצוא את מבוקשם.
במדור זה, נשתדל להביא מהקישורים שנמצאו מתאימים לעניינים מתוך הדף בפני הלומדים, כדי להרחיב ידיעות וחידושים שנידונו בהרחבה במקומות אחרים.
מכיון שהנושא באמצע פיתוחו, אנו פונים בזאת בבקשה לכל מי שיכול להוסיף מידע ואתרים שיכולים מהם לשאוב מידע ומקורות לשם הפצת התורה בין לומדי התורה.
נודה לכם אם תפנו את ממצאיכם לכתובת המכון hadran@hadran.org, ויהא חלקכם בהפצת התורה. כמו כן, אם יש מי שרוצה שנפרסם מיצירותיו במדור זה, נודה לו אם יוכל ליצור עמנו קשר בעניין.

עם 'יומימייל' - אתה תמיד בקצב!

לקבלת 'יומימייל' חינם לחץ כאן

 

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים