מדורי תוכן ומילואים

השמת הלימוד בחיי המעשה

האידיאל בלימוד הוא השמת הנלמד בחיי 'היום-יום', וכפי שכותב הרמב"ן באיגרתו המפורסמת, "וְכַאֲשֶׁר תָּקוּם מִן הַסֵּפֶר, תְּחַפֵּשׂ בַּאֲשֶׁר לָמַדְּתָּ אִם יֵשׁ בּוֹ דָּבָר אֲשֶׁר תּוּכַל לְקַיְּמוֹ". לא תמיד ניתן לראות את הנושאים האקטואליים בשעת הלימוד, ובפרט בלימוד יומיומי מהיר.

לשם כך, הכנסנו בתוכנת 'לומדעת' מדורים שונים, בהם מועילים מידי יום הרחבות אקטואליה והלכה מתוך הנושאים הנלמדים.

 


להלן פירוט על המדורים השונים:

1. מדור מילואים

במדור זה יובאו אי"ה, עניינים הנידונים בסוגיה על ידי גדולי הדורות. במאמץ והשקעה בחיפוש אחר ליבון הנושא, ניתן להגיע להבנה מושלמת. רחבות ועמקות התורה נותנת את אורה לכל פינה, ולכן יש לחפש ולתור אחר הרחבת ההבנה בלימוד. צוות המכון פועל במטרה להגביר את המודעות לנושאים נוספים שנידונים בדף היומי, ובכך לתת ללומדים כלי נוסף להשלמת והרחבת הידיעה בנושאים רבים.

2. מדור הלכה

במדור זה יובא בפני הלומדים מההלכות הנלמדות בדף ממקורות הפוסקים. מתוך הכרה בחשיבות זו של לימוד ההלכה בכלל, וחשיבות הלימוד על מנת לקיים, מופיע בתוכנת 'לומדעת' בכל יום פסקי הלכה אקטואליים העולים מדברי הגמרא בדף היומי הנלמד באותו יום, כך שיכול לומד הדף היומי לקום מתוך הספר כשבידו דבר שיכול לקיימו.

   
 


3. מדור קישורים

עם התפתחות התקשורת הממוחשבת, נפתחה הגישה למאגרים רבים, שבהם יכול הלומד לקבל תועלת רבה. אך יחד עם זה, החיפוש אחר חומר רלוונטי גוזל זמן יקר. לשם כך, מרוכזים בתוכנה מקורות ועניינים רבים העולים מתוך הנלמד בדף היומי. צוות המחקר במכון הדרן תר אחר מאגרים רבים ומוציא מהם את הקשור לנושאי הדף היומי, כדי להקל על הלומדים למצוא את מבוקשם.

במדור זה, נביא קישורים שנמצאו מתאימים לעניינים מתוך הדף בפני הלומדים, המורחבים ונידונים במקומות אחרים.

4. עזרים נוספים

במדור זה יובאו מפירוש הראשונים ומפרשים נוספים על הדף כלשונם, ככלי עזר ללומדים המעוניינים להעמיק את הלימוד.