הקדמה כללי

התקנה

התקנת התוכנה
הפעלה ראשונית
סיום התקנה

הפעלה התוכנה

הורדת שיעורים
החלון הראשי
חלון השיעורים

הפעלת השיעורים

צפייה בתכנים הכתובים
שיעורי שמע
כלים בתוכנה

ניהול המנוי

פרטי המנוי
רישום כמנוי

בעיות התחברות

מניעת חסימות תוכנות אבטחה
פתרונות

הקדמה כללית

תוכנת 'לומדעת' נועדה כניהול מאגרי שיעורים ונהול מערכי לימוד יומיים. התוכנה מורידה משרת אתר 'הדרן' את מגוון השיעורים הייחודיים והתכנים השונים הנערכים על ידי צוות מכון הדרן, ומארגנת אותם במחשב שיהיו נגישים ללימוד אישי. כמו כן ישנה אפשרות לשמירת עותקים ממגוון השיעורים והתכנים לפי רצון המשתמש.

ההסכם והתנאים של השימוש בתוכנה, מופיעים במהלך ההתקנה של התוכנה, ובהתקנת התוכנה על המתקין לעיין בהם ולהסכים תוכן ההסכם.

התקנה

התקנת התוכנה

במהלך התקנת התוכנה ניתן לשנות את מיקום ההתקנה אולם הדבר אינו מומלץ כדי שלא לגרום לשיבושים אפשריים בעתיד בניהול אחסון הקבצים כמאגר תורני. כהתקנה ראשונית מותקנים התכנים למסכת גיטין דף י"ט כברירת מחדל לשם הפעלת התוכנה, אולם מיד לאחר ההתקנה ניתן להוריד את השיעורים והתכנים העדכניים ליום ההתקנה.

הפעלה ראשונית

מיד לאחר התקנת התוכנה יש לבחור בסוג המנוי הרצוי, ניתן לבחור להתנסות בתוכנה למשך 15 יום, או לרכוש מנוי רגיל \ מנוי פלוס.

סיום ההתקנה

עם סיום ההתקנה ובחירת המנוי, התוכנה תסגר לשם עדכון  פרטי המנוי ויש להפעיל את התוכנה מחדש דרך התחל>כל התוכניות>הדרן>לומדעת 2 או דרך קיצור הדרן שקיים על שולחן העבודה.

הפעלת התוכנה

הורדת השיעורים

בכל הפעלה של התוכנה, נבדק האם הורדו השיעורים היומיים, ואם נמצא שהם אינם שמורים במחשב, עולה הודעה האם מעוניינים להוריד את השיעורים היומיים. במידה ובוחרים ב'כן', נפתח חלון ההורדות שבו ניתן לבחור את השיעורים הרצויים. ניתן לבחור להוריד 1. מארכיון השיעורים וממסכתות קודמות,  2. את מערכי השיעורים היומיים ואת התכנים השונים, 3. שיעורו של הגאון רבי מיכל זילבר שליט"א. במנוי לנסיון ההורדה מוגבלת לימים של הנסיון ולא ניתן להוריד את השיעורים מהארכיון. במנוי חינם הורדת השיעורים מוגבלת כפי שניתן להשוות כאן.

החלון הראשי

בעמוד הראשי של התוכנה, מוצג אינפורמציה על הלימוד היומי מספר המנוי אופי המנוי וסיום המנוי.

ניתן אפשרות לעבור לעמוד השיעורים להוריד את העדכון היומי, לרכוש מנוי , או לפרטים אודות מכון הדרן

חלון השיעורים

מגוון השיעורים והתוכן, מחולק בעמוד השיעורים בצידו הימני של המסך. החלק העליון לצפיה כולל את מגוון התוכן היומי, והחלק התחתון לשמיעה כולל את מגוון שיעורי השמע.

במעבר לעמוד השיעורים יש ללחוץ על התוכן הרצוי בכדי לצפות בו, או לבחור באחד מהשיעורים לשמיעה כבדי להתחיל את השיעור. ניתן לשמוע ולצפות יחד, כך שלדוגמא ניתן לשמוע ת שיעור הדרן ויחד עם זאת לצפות בפירוש ההדרן הכתוב או בגמרא. עם בחירה בשמיעת שיעורו של הגאון רבי מיכל זילבר שליט"א, נפתח מסמך אודות מפעלי 'קול הדף', וניתן לבחור בצפיה בדף הגמרא כדי לעקוב אחר השיעור.

בכדי לבחור בדף אחר מהמאגר, יש ללחוץ על התיבה בחלקו העליון של החלון, ולבחור בדף הרצוי.

בחלקו העליון של חלון השיעורים, ניתן לבחור בכמה אפשרויות:

 1. שמירה של עותק מהתכנים לצפיה
 2. הדפסת התכנים לצפיה
 3. העברת החומר של שיעורי השמע לנגן. בבחירה על אפשרות זו, נפתח חלון נוסף שנו ניתן לבחור אלו דפים מעוניינים להעתיק לנגן. ניתן לבחור מספר דפים על ידי העברת סמן העכבר על השיעורים הרצויים. לאחר מכן יש לבחון את כונן היעד שמירת השיעורים.
 4. ניתן לבחור דפים אחרים לשמיעה או לצפייה
 5. אפשרות להורדת שיעורים אחרים מארכיון שבשרת הדרן
 6. פרטי המנוי, יצירת קשר, עזרה, ומעבר לחלון הראשי.

הפעלת השיעורים

צפייה בתכנים הכתובים

התכנים במדורים השונים מותאמים לשילוב עם שיעורי השמע. בכדי לצפות עם שמיעת השיעור יש לבחור באחר מהשיעורים מהתפריט הימני התחתון,  ולאחר מכן יש  לבחור באחד מהתכנים לצפייה המופיעים בחלקו העליון של התפריט הימני

התוכן המובא במדורים שונים, מופיע כקבצי PDF כפורמט לשמירת העיצוב של המסמך. לשם צפייה בתוכן יש לוודא כי מותקנת תוכנה לצפייה בסוג קבצים אלו. במהלך התקנת התוכנה נבדק האם קיים במחשב תוכנה כסו, ובמידה ולא יתבקש המשתמש להתקין תוכנה לצפיה על המחשב.

ברוב המקרים ניתן לבחור ולהעתיק קטעים מתוך המאמרים למסמכים אחרים. מאמרים המובאים מאתרים אחרים יהיה ניתן להגיע אל המקור בלחיצה על הקישור המופיע מתחת לכותרת המאמר. כל הזכויות שמורות לכותבי המאמרים וזכיות היוצרים שייכת להם.

שיעורי שמע

בבחירה על אחד השיעורים לשמיעה, מתחיל השעור להשמע באופן אוטומטי. ניתן לשלוט על מהלך השיעור על ידי הסמן במחווה ההתקדמות המופיע בתחתית החלון. השיעורים הם בפורמט mp3 וניתנים לשמירה על מדיה אחרת רצויה.

כלים בתוכנה

בגרסה זו מובאים כלים ספורים לניהול מאגר השיעורים, ובעזרת ה' נוסיף עליהם כלים אחרים בגרסאות הבאות.

הכלים בגרסה זו:

 1. שמירת השיעורים במדיה אחרת
 2. שמירת עותק לתכנים לצפיה
 3. חיפוש חומרים מדפים קודמים
 4. והדפסה של התכנים לצפייה.
 5. במידה ויש לכם הצפות להוספת כלי עזר בתוכנה נשמח אם תצרו עמנו קשר בעניין בקישור זה.

ניהול המנוי

פרטי המנוי

המנוי על התוכנה מנוהל לפי מספר הימים אליהם נרשם המנוי בתחילה. ניתן לקבל מידע על סוג הנוי ומספר הימים שנותרו עד סיומו בלחיצה על פרטי מנוי בלחצן שבשורת הלחצנים, או בתפריט העליון עזרה>פרטי מנוי

רישום כמנוי

לאחר תקופת הנסיון, ישנה אפשרות להרשם כמנוי ולהמשיך להשתמש בתוכנה ולהוריד את הכנים התכנים באופן מלא, או להמשיך להשתמש ללא תשלום ולהוריד את התכנים באופן חלקי.

בעיות התחברות

מניעת חסימות תוכנות אבטחה

תוכנת לומדעת פועלת כתוכנה עצמאית לניהול השיעורים ומאגר השיעורים נשמר באופן מלא על מחשבו של המשתמש, אולם בכדי לעדכן את השיעורים בכל יום ולהורידם למחשב, התוכנה מתקשרת עם השרת של המכון ומוריה משם את השיעורים היומיים או שיעורים נבחרים אחרים.

בכדי לאפשר את התחברות תוכנת 'לומדעת' לשרת הדרן, יש לוודא שסוגי תוכנות אבטחה כ - 'חומת אש' (firewall) או אנטי וירוס (antivirus) או חבילת אבטחה (internet security), לא חוסמות את ההתקשרות.

פתרונות

משתמשי התוכנה הנתקלים בבעיית התחברות ואינם מצליחים להוריד את התכנים בעזרת התוכנה, תינתן תמיכה מלאה להורדת השיעורים בדרכים אחרות למחשב ולעדכן את התוכנה בדרך זו מידי יום.

כמו כן תינתן תמיכה למנויים הרוצים לקבל את קבצי התוכן והשיעורים לטלפון הסלולרי.