עברית  |  english  |  

         בס"ד

מכון הדרן

מכון הדרן, נוסד לפני כ – 5 שנים במהלך "מחזור י'" של לימוד הדף היומי, במקביל להתעוררות הגדולה בקרב שלומי אמוני ישראל, והתרחבות לימוד הדף היומי בכל גווני הציבור.

מטרת המכון

מטרת מכון הדרן היא, לפתח עזרים נוחים וזמינים, שיסייעו בכל מקצועות התורה, כדי להפיק את מלוא הפוטנציאל מזמן הלימוד, ולהגיע לרמות ידיעה גבוהות יותר, לשימור הלימוד.

 

            

פעילות המכון

שיעורי הדרן – 5 דקות לדף גמרא

לאחר שנים של מחקר מקיף שעשה מכון הדרן, הגיע צוות הפיתוח של המכון לעריכת שיעורים ייחודיים שאורך כל אחד מהם נמשך בין 5 ל 10 דקות לדף גמרא, המטרה היא לתת ללומדים כלי שייאפשר לשמוע את כל מהלך הגמרא זמן קצר.

עיקרון השיטה הוא, לנצל את הידיעה וההבנה בדף הגמרא, ולשמרו בפורמט מצומצם יותר שעל ידו יהיה ניתן לזכור את הנלמד. מהלך הגמרא מוגש בלשון ברורה ובהירה, המאפשר לחזור על הלימוד בזמנים קצרים במשך היום.  הכוונה היא שעל ידי שיעורי הדרן, יכולים המתנות בין פגישות, התור בבנק ובדואר, נסיעות, ודקות שלפני השינה, להפוך לנכס יקר כניצול והגדלה של הידיעה בלימוד התורה.

להאזנה לשיעור לדוגמא לחץ כאן.

גמרות הדרן

בצירוף לשיעורי השמע של מכון הדרן, יצאו לאור גמרות הדרן. הגמרא מופיעה בפורמט ייחודי, המאפשר לשאת את הגמרא בקלות לכל מקום כמו בנסיעות, בטיולים ובמשרד. בתחילת הגמרא, מופיעים דפי הגמרא כצורתם המקובלת בדפוס נאה שעוצב ותוכנן על ידי מומחים, כדי שיהיה ניתן ללמוד בגמרא גם בפורמט זה. בהמשך הגמרא, מופיע פירוש הדרן, שמטרתו לתת ללומד אפשרות, להכין ולהכיר את מהלך הגמרא לפני לימוד הדף היומי. על ידי גמרות הדרן, ניתן להכין את השיעור היומי בזמן קצר, דבר שהוכח כיעיל ביותר להבנת השיעור.

בנוסף, מופיעים בפירוש הדרן המודפס, הערות ממפרשי הגמרא המוסיפים ידע נוסף ברובד מעמיק יותר של הנלמד. 

לצפייה בדוגמא של גמרת הדרן לחץ כאן.

מחלקת מחשוב

בהמשך לפיתוח הנ"ל, הוקם צוות מקביל, השוקד על מציאת דרכים, לרתום את הטכנולוגיות הממוחשבות החדשניות ביותר, לתועלת לומדי הדף היומי.

בעקבות כך, פותח הפרוייקט החדשני 'יומימייל' על ידי צוות המכון להגיש חבילת כלי למידה ועזרים לדף היומי, הכוללים שימוש בטכנולוגיות חדשות ופיתוחים מרתקים.

לפרטים נוספים לחץ כאן.

תרשימי זרימה

שיתוף הפעולה בין צוותות המחקר במכון, הניב פרוייקט יחודי ומרתק של שימוש בתרשימי זרימה.

בשנים האחרונות, ידועים תרשימי זרימה ככלי ההולך וכובש מקום ככלי ארגוני יעיל, בכל מסגרות החיים. בהמשך למטרה ששם לעצמו מכון הדרן, לנצל כלים מודרניים לשימוש בלימוד התורה, פיתחנו טכנולוגיה זו כעזרה בלימוד הגמרא.

תרשימי הזרימה ניבנו, כדי לארגן בפני הלומד את מהלך הגמרא, במצגת מרתקת, וכדי לסייע בסידור העניינים, הבנתם, ושמירתם כמונחים בקופסא לאורך זמן.

לצפייה בדוגמא של המצגת לחץ כאן.

יומימייל

ערכת "יומימייל" מבית הדרן, הינה כלי יחודי, המאפשר ע"י טכנולוגיות מזעור, לקבל מידי יום חבילת עזרים מורחבת, שתסייע ללומד להפיק את המירב מהלימוד, ולהרחיב ביותר את אופקיו התורניים.

לפרטים נוספים לחץ כאן.

פורום הדרן

פורום הדרן, הינו במה לכלל לומדי הדף היומי, להערות, הצעות, הצעת וקבלת עזרה, בכל הענינים שקשורים לדף היומי, ומהווה במה לאחוד הלומדים סביב הדף.

עלון הדרן

עלון הדרן, הינו פרוייקט לחיזוק ענייני הדף היומי.

בעלון מופיעים:

O מאמרים ונושאים תורניים שנכתבים על ידי רבנים גדולי הדור שליט"א

O דברי חז"ל, בדבר חשיבות הלימוד,

O עצות לחיזוק בלימוד וחזרה,

O הערותיהם של הלומדים בענייני הדף היומי.

לייבסיטי - בניית אתרים